پله معلق (suspended Stair) یکی از سازه های پله ای است که در آن هیچ یک از اجزای راه پله با زمین اتصال ندارد و همه اجزای راه پله توسط شاسی آهنی به دیوار و یا به تکیه گاه مستحکم متصل شده است. همه قسمت های فضایی که برای اجرای پله درنظر گرفته شده باید دارای دیوار باشد. برای اجرای این مدل پله دو نوع دیوار داریم

الف) دیوار باربر
ب) دیوار غیر باربر

دیوار باربر دیواری هست که توانایی تحمل وزن شاسی پله را دارند. اگر دیوار باربر نبود حداقل فضایی که برای اجرای شاسی پله معلق نیاز هست 20 سانتیمتر می باشد. در این مدل پله می توان از متریال سنگ، چوب، شیشه استفاده کرد.

استراکچر فلزی که در داخل دیوار کار خواهد شد شامل دوبل ورق 8 میلیمتر آهنی و 3 ردیف پروفیل 40*40 برای عرض پله تا 100 سانتیمتر و 3 ردیف پروفیل 40*60 برای عرض پله بالاتر از 100 سانتیمتر در نظر گرفته خواهد شد.

برای ساخت پله معلق با متریال شیشه میبایست استراکچر داخل دیوار به نحوی باشد که در صورت شکست، شیشه به راحتی قابل تعویض باشند. همچنین نگهداری کف پله های شیشه ای با استراکچر فلزی به صورت پیچ و مهره صورت میگیرد. ضخامت شیشه ها برای کف پله ها 3 لایه 10 میلیمتر لمینت سکوریت می باشند.

حدود قیمت برای اجرای استراکچر در حدود متر ارتفاعی 11.000.000 تومان الی 13.000.000 تومان می باشد. لازم به ذکر است هر پاگرد 50 سانتیمتر به متر ارتفاع اضافه خواهد شد.